Anša Rūtentāla Kustību teātris dibināts 1978. gadā Rīgā. Sākotnēji tas pazīstams kā Latvijas Universitātes Studentu teātra Kustību un plastikas grupa. Tā radītājs ir mīms, kustību mākslinieks un pedagogs Ansis Rūtentāls (1949-2000).
Kustību teātrim Anša Rūtentāla darbības laikā ir raksturīgi divi radošā procesa pamatprincipi. Pirmais ir mūzikas vizuāla interpretācija un mūzikas skaņdarba radītu asociāciju izpausme kustībā. Otrs attiecināms uz aktiera personību. Kustību teātra aktierim ir jābūt ieinteresētam pasaules lietu norisēs – jāklausās, jāredz un jādomā par pasauli. Tikai tad aktieris var radīt.
Katra teātra izrāde ir skaņas, krāsas un kustības vienots veselums. Kustību teātra izrāžu estētiku raksturo sarežģītu un nopietnu mūzikas skaņdarbu izvēle, filigrāna gaismas partitūra un aktieru kustības formas tīrība.
2000. gadā par Anša Rūtentāla Kustību teātra māksliniecisko vadītāju kļūst Anša Rūtentāla skolnieks Dzintars Krūmiņš. No 2003. gada Kustību teātrī izrādes sāk veidot Anša Rūtentāla skolniece horeogrāfe Santa Grīnfelde.
Teātris savā attīstībā iet jaunu meklējumu ceļus. Kustību teātra valoda bagātinās ar laikmetīgās dejas, buto un kontaktimprovizācijas elementiem. Nozīmīga loma aktieru darbā ar ķermeni ir autentiskajai kustībai (Mary Starks Whitehouse). Kustību teātra radošajam procesam raksturīga pētnieciska ievirze un teātra izrādes top kā dažādu kustību metodiku un aktieru individuālās pieredzes apvienojums.
Kustību teātrī radītas 17 izrādes, 4 videofilmas, neskaitāmas kustību kompozīcijas un performances.
Teātris piedalījies festivālos un spēlējis izrādes Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Dānijā, Zviedrijā, Armēnijā, Anglijā, Vācijā, Bosnijā Hercegovinā, Spānijā, Austrijā un Ungārijā.