02/09/2019

ES MĪLU JŪS VISUS. /ANSIS RŪTENTĀLS/ PIEMIŅAS IZSTĀDE UN IZRĀDES: 09.09.–12.10.2019.

  • es-milu-jus-visus-ansis-rutentals-pieminas-izstade-un-izrades-090912102019_1
  • es-milu-jus-visus-ansis-rutentals-pieminas-izstade-un-izrades-090912102019_1

Izstādē varēs iepazīties ar kustību mākslinieka radošās darbības principiem, ieklausīties viņa domās par kustību mākslu un Kustību teātri, noskatīties Anša Rūtentāla veidoto izrāžu un videofilmu fragmentus. Izstādes ekspozīcijā iekļautais fotomateriāls, skices, dienasgrāmatas zīmējumi no Rūtentālu ģimenes un Kustību teātra arhīva un izstādes scenogrāfiskie elementi ļaus apmeklētājiem jutīgi un daudzpusīgi uztvert un iepazīt kustību mākslinieka personību un radošo veikumu. Izstāde būs plašākais līdz šim publiski pieejamais vēstījums par Anša Rūtentāla devumu. Mākslinieka paveiktais ir atstājis dziļas pēdas Latvijas kultūrā, un viņa ietekme daudzās mākslas jomās jūtama vēl šodien. Viņš bija pasaules klases kustību režisors, izcils mīms un talantīgs Latvijas Kultūras akadēmijas pedagogs. Ansis Rūtentāls izveidoja pats savu Kustību teātri un aktieru  apmācības sistēmu. Savām izrādēm viņš pats veidoja scenogrāfiju, tērpus un gaismu partitūru. Viņa stilistika bija tik atšķirīga, ka publiskajā telpā sāka lietot terminus “Anša skola”, “Anša aktieri”, “Anša gaismas”. Saskarsmē viņš pievilka cilvēkus ar savu nesamākslotību, cilvēkmīlestību, dziļumu, mieru un aiz sevis atstāja daudzus skolniekus, kas viņam ir dziļi pateicīgi.

Performance „Zonde”ir tapusi 20. gs. 80-to gadu sākumā un savas radošās darbības laikā Ansis Rūtentāls periodiski atgriezās pie šīs performances realizēšanas dažādās vidēs. Viņš aizrautīgi pētīja dažādu materiālu un cilvēka ķermeņa kustības savstarpējo saspēli. Horeogrāfes Ramonas Galkinas veidotās performances „Zonde” versijā piedalās Anša Rūtentāla Kustību teātra aktieri Artis Gulbis, Dzintars Krūmiņš, Vilnis Bīriņš, LKA Laikmetīgās dejas mākslas studenti Emanuēla Zvaigznīte un Marģers Vanags. (07.09. plkst. 20.20, 21.20, 22.20 un 23.20 galerijā Istaba. Ieeja brīva. Performance skatāma arī no ielas).

Performance “Viņš liek aizvērt acis” ir rakstnieces Kristīnes Ulbergas un Anša Rūtentāla Kustību teātra aktieru Arta Gulbja un Viļņa Bīriņa mēģinājums ar vārdu stāstīt par kustību un Anša Rūtentāla personību. (10.09. plkst. 19.00 galerijā Istaba. Ieeja brīva. Izrādes apmeklējumu pieteikt pa e-pastu: arkt@arkt.lv )

Laikmetīgās dejas izrāde “Rezonanse. Trīs” tapusi Anša Rūtentāla kustību teātrim sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju. Izrāde ietver 3 horeogrāfu 3 dejas izrādes: „Ž(Alūzijas)” – horeogrāfe Ramona Galkina, „ahaw”- horeogrāfs Ivars Broničs un „Vai Pjero ir miris?” – horeogrāfe Ilze Zīriņa, kas radītas iedvesmojoties no Anša Rūtentāla iestudējumiem „Ilūzijas”, „Pārdomas” un  „Epifānija”. (11.09. plkst. 19.00 “Zirgu pastā”.    Biļetes www.ticketshop.lv un pirms izrādes).

Izstādes “Es mīlu jūs visus” radošā grupa: Guna Bīriņa (kuratore), Rūta Briede (izstādes scenogrāfiskais risinājums), Evija Pintāne un Oskars Pavlovskis (animācija), Linda Lūse (grafiskais dizains), Dzintars Krūmiņš (videomontāža), Armands Briģis (uzbūve), Andrējs Krūmiņš (tehniskais konsultats).

Izstādi atbalsta: VKKF, Rīgas dome, Latvijas kultūras akadēmija, SIA Envilat.